2003 National Championships

2003 National Championship Results

Mens A – Niagara Falls, ON
 
1. Yankees, Mississauga, ON
2. Binbrook Brewers, Mt Hope, ON
3. Sudbury Easton Connextion, ON
4. Kibosh, Scarborough , ON
5. Sundown/Tanel 360 Softball, Guelph, ON
6. Watts Trophies, Orillia, ON
7. Oshawa Cardinals, Oshawa ON
8. Nuts & Boldts, Tillsonburg, ON
9. Location Pelletier/Pub Cachette/Source Du Sport, Fleurimont, QC
10. Men Named Bob, Moncton, NB

MVP LEO BERTOILIN, Yankees, ON

Mens B – White Rock, BC
 
1. AW Fireguard/DeMarini Steelers, Abbotsford, BC
2. Master Batters, Maple Ridge, BC
3. Langley Storm, BC
4. Abbotsford Schooners, BC
5. Easton Prostock, Abbotsford, BC
6. Island Selects, Nanaimo, BC
7. Quest, Penticton, BC
8. PA D-Jaxx, Prince Albert, SK
9. Checo Hawks, Toronto, ON
10. Cool Line Cannons, Grande Prairie, AB
11. Slammers, Abbotsford, BC
12. Fairfield Wildcats, Lethbridge, AB

MVP LONY O’KRANE, AW Fireguard/Demarini Steelers

Mens C – Vernon, BC
 
1. Enviro Vac Bat-Heater.com, Surrey, BC
2. Brewers, St Eustache, QC
3. Mid City Roofing Hitmen, Kamloops, BC
4. Bubba’s Bandits, Whitehorse, YT
5. Pirates, Kelowna, BC
6. Xtreme, Lethbridge
7. Checkers Brewers, Vernon, BC
8. Quake, Langley, BC
9. C&A /Moxie’s Buca Boys, Grande Prairie, AB
10. Canadian Springs JJ’s Pub, Prince George, BC
11. Whoof Hearted, Calgary, AB
12. Tigers St Francois, St Francois Du Lac, QC
13. Davin Nighhawks, Regina, SK
14. Stealers, Calgary, AB
15. Big Red Machine, Vancouver, BC
16. Turmoil, Vernon, BC
17. Cake N Boyz, Wingham, ON
18. Cowboys, Calgary, AB 19. Great Western Padres, Regina, SK
20. Next Time, Calgary, AB
21. Farm, Saskatoon, SK
22. No 5 Orange, Burnaby, BC
23. Rockies, Penticton, BC
24. Titans, Edmonton, AB
25. Homer Lovers, Whitby, ON
26. 0Cardinals, Calgary, AB
27. Unicorn, Port Moody, BC
28. Saskatoon Stunners, Saskatoon, SK
29. Regulators, Prince Albert, SL
30. Big Kahunas, Winnipeg, MB
31. St Lunatics, Edmonton, AB

MVP KELLY PORTER, Envirovac, BC

Mens D – Winnipeg, MB
 
1. Docksteader Sports, Surrey, BC
2. Jones ‘N, Winnipeg, MB
3. Chicken Hawks, Waterloo, ON
4. Shoeless Joes, Peterborough, MB
5. Dawg Pound, Mississauga, ON
6. Titans, Sparwood, BC
7. Pyramid, Saskatoon, SK
8. Stratford Red Dogs, Stratford, ON
9. Peterborough Merchants, ON
10. Shockwave, Deseronto, ON
11. Etobicoke Seahawks, ON
12. Kal Tire Pack, Prince Albert, SK
13. Reds, Waterloo QC
14. Bud Inc, Winnipeg, MB
15. Primetime, Portage La Prairie, MB
16. Rainiers, Langley, BC
17. Je Jo Plumbing, Chatham, ON
18. Hose & Hydrant Highlanders, Saskatoon, SK
19. Easton Guys, Steinbach, MB
20. Tippy Canoe, Shellbrook, SK
21. Humding, Winnipeg, MB
22. Mustangs, Caesarea, ON
23. Edge, Aylmer, ON
24. Raiders, Richmond, BC
25. Rankin Inlet Nanug’s, Nunavut, NU
26. Trouble, Winnipeg, MB
27. Stingers, Scarborough, ON
28. Boogaloos, Thompson, MB
29. Sticks, Dauphin, MB
30. Smokey Tent Raiders, Hudson Bay, MB
31. Kaos, Stouffville, ON
32. Warehouse Master Batter, Regina, SK
33. Call of the Wild, Winnipeg, MB
34. St Lunatics, Winnipeg, MB
35. Razorbacks, Saskatoon, SK (no show for playoffs)

MVP GORD JACKSON, Docksteader Sports, BC

Mens E – Niagara Falls, ON
 
1. Beezers, St Brigide, QC
2. PPD/Entrepot Du Travailleur, Ascot Corner, QC
3. Tbaggers, Woodbridge, ON
4. Dirty Birds, Oromocto, NB
5. Red Hot Dawgs, Whitby, ON
6. Brewers, Barrie, ON
7. Eightball, Chatham, ON
8. Stars of Stripes, Etobicoke, ON
9. Louisville Sting, Smiths Falls, ON
10. D’artagnan, St Leonard D’acton, QC
11. Grassroots, Halton Hill, ON
12. Bombardier, Valcourt , QC
13. Shot for Shot, Toronto, ON
14. Restored Sports, Barrie, ON
15. Pilsner Power, Saskatoon, SK
16. Antirouille Metropolitain, Cap de la Madeleine, QC
17. Blue Devils, Digby, NS
18. Flow, Ebb & Flow, MB
19. Dana Canada, Magog, QC
20. Burnaby Senators, Vancouver, BC
21. Eastern Shore Dirty Dozen, Musqudobit Harbour, NS
22. Midas Big Dogs, Truro, NS
23. Those Guys, Ajax, ON
24. Expos, Calgary, AB
25. Kraft MPSC, St Constant, QC
26. Miramichi Bulldogs, NS
27. Mad Dogs, Penticton, BC
28. Red Eyes, Brockville, ON
29. Moosers Pub, Moncton, NB
30. Warlocks, Oshawa, ON
31. Good Fellas, Whitby, ON
32. Green Sleeves, St John’s, NF
33. Rock Bottom, Halifax, NS
34. Braves II, Napan, NB
35. Second Coming, Toronto, ON
36. Tignish Aces. Tignish, PE

MVP ERIC GIGVERE, Beezers, QC

Mens 40C – White Rock, BC
 
1. Stubby’s, Brampton, ON
2. Enviro Vac/Bat-Heater.com, Surrey, BC
3. Totem Travel, Victoria, BC
4. Easton Red Line, Calgary, AB
5. Quikcard Angry Raisins, Edmonton, AB
6. Bulldogs, Oshawa, ON
7. Cardinals, Abbotsford, BC
8. Tri K Drilling, Victoria, BC
9. She Said I Could Play, Burlington, ON
10. Rockies, Calgary, AB
11. Demarini Fatboys, Calgary, AB
12. Budweiser Highwaymen, Abbotsford, BC

Mens 40I – Niagara Falls, ON
 
1. Gator Ted’s Blues, Burlington, ON
2. Domino’s Pizza, Barrie, ON
3. Ram Power Gators, Mississauga, ON
4. Lyon Financial Group, Guelph, ON
5. Reeb House Masters, Port Colborne, ON
6. Kings, Bowmanville, ON
7. Selects, Mount Pearl, NF
8. North End Pub, Halifax, NS
9. Lincoln Pro Sports, Stoney Creek, ON
10. Glasgow, Rodney, ON
11. Keiths Over 40, Halifax, NS
12. Legends, Burnaby, BC

MVP DON JAMIESON, Gator Ted’s Blues, ON

Mens 40E – Winnipeg, MB
 
1. EK Dinosaurs, Winnipeg, MB
2. Davids Dirtbags, Saskatoon, SK
3. Twisters, Winnipeg, MB
4. Stettler Ol Sox, Stettler, AB
5. Weathered Lumber, The Pas, MB
6. Ipsco Niners, Regina, SK
7. Bugsys La-Z-Boys, Saskatoon, SK
8. Royal George Blues, Winnipeg, MB

MVP MIKE KEATING, EK Dinosaurs, MB

 Mens 50C/I – Surrey, BC
 
1. Barons, Burnaby, BC
2. Liftking, Toronto, ON
3. Brantford Nissan 50’s, Brantford, ON
4. Marauders/Bat Heaters.com, Surrey, BC
5. Hammers, Squamish
6. Ancient Mariners, Calgary, AB
7. Calgary 50+ Huskies
8. Grey Power 50+, Calgary
9. Old Buzzards +50, St Albert
10. Rockers +50, Edmonton
11. Hoot’s Boyz, Brampton
12. Rock’n 50’s, Markham
13. Sunshine Asparagus, Thamesville

MVP BOB DEAN, Barons, BC

Mens 50E – Surrey, BC
 
1. Cambridge Classics 50+, Winnipeg, MB
2. Rotom, Oshawa, ON
3. Blue Ridge Bar & Grill, Abbotsford, BC
4. S&B Sharks, Keswick, ON
5. Balled Eagles, Mississauga, ON

MVP PADDY SLEVINS, Classics, MB

Mens 55C – Surrey, BC
 
1. Brantford Nissan 55’s, Brantford, ON
2. Canadians, New Westminster, BC
3. St Albert Buzzards +55, St Albert, AB
4. Windsor Senior Chiefs, Windsor, ON
5. Marauders Bat-Heater.com Vets, Surrey, BC
6. Lillydale Legends, Edmonton, AB
7. Tottenham Merchants, Tottenham, ON
8. Royal City, New Westminster, BC
9. Fresgo Inn, Langley, BC
10. Tri K Drilling, Victoria, BC
11. Grey Power 55+, Calgary, AB
12. Calgary Huskies +55, AB

MVP BARRY SMITH, Brantford Nissan, ON

Mens 60C – White Rock, BC
 
1. St Albert White Sox, St Albert, AB
2. Viagara Boys, Calgary, AB
3. Brantford Nissan 60’s, Brantford, ON
4. Molson 60’s, Richmond, BC
5. Global Legends, Edmonton, AB
6. Okanagan Mac’s, Kelowna, BC
7. Moonraker Pub, New Westminster, BC
8. Mississauga Legends, ON
9. St Albert Huskies, AB
10.Joe The Bartender Raiders, Victoria, BC

Womens A – Niagara Falls, ON
 
1. Jockey Canada, London , ON
2. Bandits, Mississauga, ON
3. Feelin It, Kitchener, ON
4. Pl'eh Girlz, Ajax, ON
5. Bierman’s Club, Charrette, QC
6. Pharmacy Marie Claude Lapointe, Rock Forest, QC

MVP BONNIE WYATT, Jockey Canada, ON

Womens B – Niagara Falls, ON
 
1. Crush, Welland, ON
2. Myrna B’s, Halifax, NS
3. Triple Threat, Scarborough, ON
4. Global Simcoe Paving, Orillia, ON
5. Voo Doo, Toronto, ON
6. Sarnia Stokes, ON
7. U Get What U Give, Woodstock, ON
8. Jacket Cellar, Niagara Falls, ON
9. Blue Panthers, Pierrefonds, QC

MVP BRIAR RENDELL, Crush, ON

Womens C – Vernon, BC
 
1. 3 D’s, Ottawa, ON
2. Predators, Saskatoon, SK
3. Gametime, Penticton, BC
4. Damini Physio Diamond Backs, Vernon, BC
5. Coast Spa, Surrey, BC
6. Pricele$$, Scarborough, ON
7. Smash’n Pumpkins, Walkerton, ON
8. Gators, Vernon, BC
9. Ted Luszcz Bulldozing, Lumby, BC
10. Drury’s Dangerous Offenders, Orillia, ON
11. Jocks Blasting Dynamite, Vernon, BC
12. Something To Laugh About, Scarborough, ON
13. Challengers, Lacombe, AB
14. Arctic Energy Ice, Grand Prairie, AB
15. Lady Hawks, Kelowna, BC
16. Outlaws, Maple Ridge, BC
17. UGLI, Kelowna , BC
18. Golden Gloves, Calgary, AB
19. Queen of Diamonds, Surrey, BC

MVP CARL BAYLISS (Coach), 3 D’s, ON

Womens D – Winnipeg, MB
 
1. Quest, Thunder Bay, ON
2. Diamond Dawgs, Brockville, ON
3. Pick Ups, Ottawa, ON
4. Hi Balls, Victoria, BC
5. Its All Good, Fort McMurray, AB
6. Fixers, Portage La Prairie, MB
7. Deviners, Chilliwack, BC
8. Cat’s Meow, Lac Du Bonnet, MB
9. Health Angels, Regina, SK
10. Smooks Smackers, Thompson, MB
11. Travellers, Winnipeg, MB
12. Too Legit To Quit, Belle River, ON
13. Prairie Fire, Shellbrook, SK
14. Kootenay Illusion, Sparwood, BC
15. Triple X, Calgary, AB
16. Ozarks, Moose Jaw,SK
17. No Fear, Tillsonburg, ON
18. Hit N Run, Moose Jaw, SK (no show)

MVP LYNN ALMQUIST, Quest, ON

Womens 35C – Niagara Falls, ON
 
1. Z Dot Dot, Ancaster , ON
2. Ice Masters, Welland, ON
3. Green Shield Gators, Paincourt, ON
4. Misfits, Elmira, ON
5. Killer Tomatoes, Niagara Falls, ON
6. Slammers, Ajax, ON
7. Chippawa House Chipaways, Niagara Falls, ON
8. Wild Roses, St Albert, AB

MVP CAROL HANNA, Z Dot Dot, ON

Share